Mylo Accent Chair
SKU:
9515-LR-805
Category: Chairs
Tags: Bassett Mirror Company, Chairs, White
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Mylo Accent Chair features a coastal farmhouse inspired design with a solid wood chair frame with double-layered open cane that wraps around the entire silhouette. There is a wood frame and caning that are hand-brushed and padded for a lightly distressed feel. Cool, oyster color fabric combines subtle boucle circle yarn with a cotton-like flat yarn to create a soft handwoven, linen-like feel. Ships fully assembled. The durable and sturdy seat features webbed construction and 35 density A-grade foam in seat.
Product Details
| Color/Finish | White |
|---|---|
| Color Details | Hampstead Oyster/ White Wash Wood Frame w/ Cane |
| Material | Wood, Fabric, Foam, Cane |
| Style | Coastal |
| Additional Dimensions | Arm Height: 26″ |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Seat Height | 18.50″ |
| Chair Back Height | 26.00″ |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Shipping Weight | 63.80 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel – Oversized |
| Features coastal, farmhouse inspired style | Yes |
| The wood frame and open cane woven chair frame are finished in an off-white | Yes |
| The oyster gray fabric features boucle circle yarn combined with flat yarn for a soft, handwoven, linen feel | Yes |
| The sturdy and durable chair features 35 density A-grade foam | Yes |
| No assembly needed | Yes |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 30 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal |
| Collection | Mylo |
Contact Us
"*" indicates required fields