Martel Leather Club Chair – Spiced Brown
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Martel Club Chair features top grain leather in a mid-century-esque unique round design with oak wood legs, adding a classic touch to any space. Its soft, supple leather and sturdy wood frame offer comfort and style, making it the perfect addition to a living room or study. It blends effortlessly with both modern and traditional interiors, providing a refined and inviting seating option for your home.
Product Details
| Overall Dimensions | 34”W x 36”D x 29”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Oak Wood |
| Colors | Spiced Brown |
| Weight | 68.3 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 17.5″ |
| Seat Width | 21.25″ |
| Seat Depth | 23″ |
| Seat Construction | Sinuos Springs & Webbing |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 25″ |
| Rub Count | >2000 |
| Material Cleaning Code | X |
| Weight | 68.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 34 × 29 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Spiced Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Martel |
Contact Us
"*" indicates required fields