Lucia Upholstered Swivel Chair – Kale Green
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Lucia Chair offers both comfort and style. Its soft, textured upholstery invites you to relax, while the sturdy solid wood frame ensures lasting durability. The swivel feature adds flexibility and comfort. Ideal for creating a cozy, relaxing corner in your home, the Lucia Swivel Chair enhances your space with its inviting design, offering a comfortable retreat for reading, lounging, or simply unwinding.
Product Details
| Overall Dimensions | 33”W x 36.5”D x 32.25”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester, Rubberwood |
| Colors | Kale Green |
| Weight | 70.4 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19″ |
| Seat Width | 29.5″ |
| Seat Depth | 24″ |
| Seat Construction | Sinuos Springs |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Back Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 26.5″ |
| Functionality | Swivel |
| Rub Count | 15000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 70.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 33 × 32.25 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Green |
| Detail Color | Kale Green |
| Style | Contemporary |
| Collection | Lucia |
Contact Us
"*" indicates required fields