Lathe Leather/hide Accent Chair – Sedona Brown
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Lathe Accent Chair combines luxury and style with its unique hair on hide upholstery. The striking gold base adds a touch of elegance, while the smooth swivel functionality provides both comfort and versatility. This chair is the perfect statement piece for any living room or lounge area, blending sophisticated design with eye-catching details. Available in Sedona Brown and Rustic Shadow.
Product Details
| Overall Dimensions | 30”W x 34”D x 33”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Hair on Hide, Iron |
| Colors | Sedona Brown |
| Weight | 86 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 18″ |
| Seat Width | 22.5″ |
| Seat Depth | 24.5″ |
| Seat Construction | Wood platform |
| Seat Cushion Type | Removable |
| Back Cushion Type | Removable |
| Arm Height From Floor | 25″ |
| Rub Count | 500 |
| Material Cleaning Code | X |
| Weight | 86 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 30 × 33 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sedona Brown |
| Style | Modern Glam |
| Collection | Lathe |
Contact Us
"*" indicates required fields