Lars Upholstered Accent Chair – Green
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Lars Accent Chair offers comfort and style with its green upholstery and sleek ash wood frame. Featuring soft, curved edges, this chair combines modern design with inviting comfort. Its durable construction and calming charm make it a versatile addition to any living room, lounge, or bedroom, bringing a touch of contemporary appeal to your home.
Product Details
| Overall Dimensions | 38”W x 33”D x 28.5”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester, Ash Wood |
| Colors | Green |
| Weight | 53.9 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 17″ |
| Seat Width | 27.25″ |
| Seat Depth | 24.5″ |
| Seat Construction | Pirelli Webbing |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 28.25″ |
| Rub Count | 70000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 53.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 38 × 28.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Green |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Lars |
Contact Us
"*" indicates required fields