Jackson Leather Accent Chair – Truffle Brown
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Effortlessly blending bold structure with luxurious comfort, the Jackson accent chair redefines modern elegance. Its sleek metal frame cradles a plush, tailored seat, offering a perfect retreat for intimate moments or serene solitude. Designed to be more than furniture, it invites you to relax, dream, and discover the beauty of timeless sophistication.
Product Details
| Overall Dimensions | 25.75”W x 37”D x 34.5”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Iron |
| Colors | Truffle Brown |
| Weight | 34.2 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 18.5″ |
| Seat Width | 21.75″ |
| Seat Depth | 22.375″ |
| Seat Construction | Slingback |
| Seat Cushion Composition | Foam Feather & Fiber Combo |
| Seat Cushion Type | Removable |
| Back Cushion Type | Removable |
| Arm Height From Floor | 20.25″ |
| Rub Count | 12,000- 15,000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 34.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 25.75 × 34.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Truffle Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Jackson |
Contact Us
"*" indicates required fields