Georgia Upholstered Accent Chair – Gray
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Designed to embrace, the Georgia Upholstered Accent Chair offers a seamless fusion of sculptural form and cloud-like comfort. Its arched wooden frame creates a striking foundation, while the plush ivory upholstery invites you to sink in and unwind.
Product Details
| Overall Dimensions | 33.5”W x 35.75”D x 32”H |
|---|---|
| Materials | 80% Polyester/20% Acrylic, Ash Wood |
| Colors | Gray |
| Weight | 60 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19.5″ |
| Seat Width | 29.5″ |
| Seat Depth | 21.75″ |
| Seat Construction | Sinuos Springs & Webbing |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Rub Count | 50000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.75 × 33.5 × 32 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Gray |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Georgia |
Contact Us
"*" indicates required fields