Accent Chairs Accent Chair-saddle
SKU:
U3327-05-05
Category: Chairs
Tags: Brown, Chairs, Emerald Home Furnishings, Saddle
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
When looking for comfort and sophistication in your den or study, the Franky accent chair fits the bill. A soft and supple faux leather with piped edges and stitching detail sits atop black metal legs creating a contemporary look that is rich and inviting.
Product Details
| SU Dim Length | 29 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 34 in |
| SU Dim Height | 42 in |
| CTN Dim Length | 29.25 in |
| CTN Dim Width | 30.5 in |
| CTN Dim Height | 40.5 in |
| CTN Volume | 20.91 cft |
| CTN Weight | 37 lbs |
| Fabric | 100% Polyester |
| Seat Base | Sinuous Spring |
| Seat Cushion | Pocketed Coil |
| Leg Material | metal |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 29 × 34 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle |
| Style | Contemporary |
| Collection | Accent Chairs |
Contact Us
"*" indicates required fields