Cute Fabric Chair
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Sharp and understated, Cute delivers a contemporary style with just a hint of traditional flair. Slim arms and crisp architectural lines make this piece a timeless addition to any home. Its chic, welcoming silhouette will look clean and sophisticated for years to come.
Product Details
| Collection | Cute |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 19.10 |
| Carton Weight | 62 lb |
| Product Weight | 62 lb |
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 29 × 39 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Cute |
Contact Us
"*" indicates required fields