Cohen Upholstered Accent Chair – Ivory
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Cohen Chair seamlessly blends modern simplicity with ultimate comfort. Featuring a sleek metal frame and plush cushions upholstered in a soft, neutral fabric, this chair exudes contemporary elegance. Its clean lines and understated design make it a versatile addition to any living space or reading nook.
Product Details
| Overall Dimensions | 29”W x 35”D x 37.75”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester, Iron, Birch Wood |
| Colors | Ivory |
| Weight | 33.66 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 18.5″ |
| Seat Width | 26″ |
| Seat Depth | 19.25″ |
| Seat Construction | Sinuos Springs |
| Seat Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Back Cushion Composition | Foam Feather & 100% Synthetic Fiber |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Reversible |
| Arm Height From Floor | 24″ |
| Rub Count | 30000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 33.66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 29 × 37.75 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Ivory |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cohen |
Contact Us
"*" indicates required fields