Burke Accent Chair
SKU:
9455-LR-805
Category: Chairs
Tags: Bassett Mirror Company, Brown, Chairs
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Burke Accent Chair is a vintage modern inspired design with an updated take on the classic club chair. The circular chair features a subtle curved, wing-back seat design. This accent chair features a rustic, solid wood base hiding a 360-degree swivel. The swivel accent chair is covered in a charcoal velvet with high-low effect for subtle texturing and vintage-velvet effects. Ships fully assembled. The durable seat features supportive webbing construction and 35 density A-grade foam. The seat back features 18 density foam.
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Contessa Charcoal / Rustic Wood Base |
| Material | Wood, Fabric, Foam |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Seat Height | 18.50″ |
| Chair Back Height | 32.50″ |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Shipping Weight | 74.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel – Oversized |
| Dark finishes and round detailing give the swivel accent chair function and modern style | Yes |
| The solid wood base features 360 degree swivel functionality | Yes |
| The seat is upholstered with a gray charcoal velvet | Yes |
| The sturdy and durable chair features 35 density A-grade foam | Yes |
| The seat back features 18 density foam | Yes |
| No assembly needed | Yes |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 26 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Burke |
Contact Us
"*" indicates required fields