Bryant Leather Chair
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Bryant offers modern, clean lines that are contrasted by its softly padded arms and boxed seat cushion. The arms and cushions are detailed with heavy-thread stitching, while the bold block legs add a solid finish to this design.
Product Details
| Collection | Bryant |
|---|---|
| Features | Removable Seat Cushion(s) and Heavy-Thread Stitching |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 24.41 |
| Carton Weight | 94 lb |
| Product Weight | 94 lb |
| Weight | 94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 37 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bryant |
Contact Us
"*" indicates required fields