Andrea Upholstered Swivel Chair – Blue
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Andrea Swivel Chair is a perfect blend of comfort and contemporary design. Upholstered in a rich, textured polyester fabric, its rounded silhouette and cushioned seat create an inviting spot for relaxation. The 360-degree swivel base adds functionality and versatility, making it an ideal choice for living rooms, reading nooks, or home offices. Stylish and cozy, the Andrea Chair enhances any space with modern charm.
Product Details
| Overall Dimensions | 34.25”W x 33”D x 31.5”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester,Ash Wood |
| Colors | Blue |
| Weight | 55 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19″ |
| Seat Width | 25.75″ |
| Seat Depth | 24.5″ |
| Seat Construction | Pirelli Webbing |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Functionality | Swivel |
| Rub Count | 70000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 34.25 × 31.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | Andrea |
Contact Us
"*" indicates required fields