Lateral File Cabinet
SKU:
50234
Category: Office Storage
Tags: Champagne, Cream, Office Storage, Riverside Furniture
Brand: Riverside Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Product Details
| Constructed of hardwood solid and Cherry veneer with metal accents | Yes |
|---|---|
| Two file drawers have dovetail joinery, ball-bearing extension guides, and accept letter or legal size files | Yes |
| Anti-tip interlock system installed | Yes |
| Tip restraining hardware | Yes |
| Dimensions | 36.00″W X 22.00″D X 30.50″H |
| Weight | 92.59 lbs |
| Weight | 92.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 36 × 30.5 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Champagne |
| Style | Refined Glam |
| Collection | Maisie |
Contact Us
"*" indicates required fields