Uph Desk Chair 1in
SKU:
32738
Category: Office Chairs
Tags: Gray, Office Chairs, Pavestone, Riverside Furniture
Brand: Riverside Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Product Details
| Constructed of hardwood solid | Yes |
|---|---|
| Gas lift height adjustment handle | Yes |
| Adjustable seat height from floor: 20″ – 24″ | Yes |
| Adjustable arm height from floor: 25″ – 29″, and width between arms: 21″ | Yes |
| Swivel and five-prong tilt base with rocker tension adjustment knob | Yes |
| Equipped with casters for convenient mobility. Never roll casters on unprotected hardwood or vinyl flooring | Yes |
| Upholstered with96% Polyester, 2% Nylon, 2% Cotton | Yes |
| Cleaning Code: W | Yes |
| Dimensions | 23.75″W X 27.25″D X 41.50″H |
| Weight | 46.30 lbs |
| Weight | 46.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.25 × 23.75 × 41.5 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Pavestone |
| Style | Updated Classics |
| Collection | Wimberley |
Contact Us
"*" indicates required fields