Writing Desk
SKU:
28630
Category: Desks
Tags: Cloud/fog, Desks, Riverside Furniture, White
Brand: Riverside Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Product Details
| Constructed of select hardwoods and random matched Oak veneers on the tops | Yes |
|---|---|
| A true coastal styling – Finn is a combination of soft gray tops that beautifully accentuate the white case | Yes |
| The smaller scale footprint of the writing desk allows it to be used as a stand-alone accent desk in a guest or kid’s room | Yes |
| The desk can be combined with one file cabinet to create a single pedestal desk or with two file cabinets to create an executive desk | Yes |
| The desk can be bunched between two bookcase for a home office wall with plenty of storage | Yes |
| Center drop-front drawer has ball-bearing extension guides and a cord management cutout | Yes |
| Dimensions | 42.00″W X 22.00″D X 30.00″H |
| Weight | 74.96 lbs |
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 42 × 30 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Cloud/fog |
| Style | Cottage |
| Collection | Finn |
Contact Us
"*" indicates required fields