Chatelet Writing Desk
SKU:
5300-10482
Category: Desks
Tags: Brown, Desks, Hooker Furniture, Light Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The perfect size to tuck behind your sofa, in the kitchen or extra bedroom, the Chatelet Writing Desk may be a space saver, but spares nothing on function and style. Infuse your room with rustic elegance with this graceful silhouette, finished in a soft amber color with a touch of aged white paint. Features include a leather writing surface and a center drawer with drop-front for keyboard use.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Center bonded leather writing surfaceOne drawer with drop-front for keyboard useKeyboard drawer: 33 1/2W x 16 – 18 1/2D x 2HKnee space: 24 1/2HFinish: Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touch of aged white paint to highlight distin | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 14.00 |
| Carton Length | 27.00 |
| Carton Weight | 110.20 |
| Carton Width | 52.00 |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.50 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 33.5W x 16D x 2H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Knee Space | 24 1/2H |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan, Walnut and Maple Veneers with High Quality Bonded Leather and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 160 lbs |
| Width | 48.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 89.1 |
| Image Role Data | {“5300_10482room”:[“Room Image 1″],”5300_10482drawerside”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5300_10482visitorsside”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5300_10482top”:[“Top Silo Im |
| Weight | 89.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 48 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
Contact Us
"*" indicates required fields