Corsica Junior Executive Desk
SKU:
5180-10660
Category: Desks
Tags: Brown, Desks, Hooker Furniture, Light Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
With a casual attitude and a sun-washed ambience inspired by the Mediterranean island for which it is named, the Corsica Junior Executive Desk is crafted of Acacia Veneers with a wire-brushed, artisan light natural finish with reclaimed character. The top two drawers on each side contain removable divider inserts. There’s
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Seven drawersTop two drawers on each side contain removable divider insertsOne removable writing slide and one removable pencil drop-in can be used in either top drawerBottom two drawers on each side are locking file drawers and contain pendaflex letter/l | Yes |
|---|---|
| Finish | A wire-brushed, artisan, light natural finish with reclaimed character is on exotic beautiful Acacia wood, known for its rustic charm, tactile hand, knots and color variations in serene organ |
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 10.625W x 20.5D x 2.75H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 10.625W x 21D x 4.5H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 10.75W x 18.5D x 9.5H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 35.43 |
| Carton Weight | 319.67 |
| Carton Width | 63.39 |
| Depth | 32.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Burnished Bronze (Corsica light hardware) |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 32.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 23.25W x 17D x 3H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Knee Space | 26.75W x 25D x 24.5H |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Acacia Veneers |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing, rock, wormholes, scratch, antiquing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 279.99 |
| Best Seller | No |
| Drawers | No |
| Dust Bottom | No |
| Image Role Data | {“5180_10660_detail”:[“Detail Image 1″],”5180_10660___EC387_099”:[“Room Image 1″],”5180_10660_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5180_10660_back_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Back 3 |
| Metal Distressing | No |
| Safety Stop | No |
| Tipover Restraint Included | No |
| Ventilation | No |
| Weight | 279.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 60 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica & Work Your Way |
Contact Us
"*" indicates required fields