Redford Solid Wood Bookcase – Bark Brown
SKU:
52010877
Category: Bookcases
Tags: Bark Brown, Bookcases, Brown, Classic Home
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Redford Bookcase is crafted from mango wood that features fluted detailing and a round design that embodies a mid-century modern vibe. Its clean lines and timeless design provide both function and style, offering ample space for books or decorative pieces. The unique detailing adds visual interest, making it an elegant addition to any living room or study.
Product Details
| Overall Dimensions | 68”W x 17”D x 81”H |
|---|---|
| Materials | Mango Wood |
| Colors | Bark Brown |
| Weight | 211 lbs |
| Wire Management Holes | 2 |
| Anti Tip Kit Included | YES |
| Weight | 211 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 68 × 81 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Bark Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Redford |
Contact Us
"*" indicates required fields