Telluride Bookcase Base
SKU:
370-10-265
Category: Bookcases
Tags: Black, Blacks, Bookcases, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Telluride’s black paint finish with reddish brown rub-through, carved leather panels and nail head trim give this collection a rich masculine look.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Two carved leather doors with one adjustable shelf behind eachOne utility drawer with dividerOne file drawer with Pendaflex letter/legal file system on steel ball bearing slidesFinished topFinish: Black finish over cherry veneers with reddish brown rub-th | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Drawer Dimensions | 18.8125W x 16.9375D x 5.25H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 18.8125W x 16.9375D x 12H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 25.50 |
| Carton Weight | 233.69 |
| Carton Width | 74.75 |
| Depth | 22.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Cherry Veneers with Carved Leather and Nailhead Trim |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 300 lbs |
| Width | 72.25 |
| Wood Distressing Type | Rock, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 200.62 |
| Image Role Data | {“370_10_265”:[“Room Image 1″],”HF37010265w267_4_09”:[“Room Image 2”]} |
| Weight | 200.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 72.25 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Telluride |
Contact Us
"*" indicates required fields