Commerce & Market Bookcase
SKU:
7228-50649-00
Category: Bookcases
Tags: Black, Blacks, Bookcases, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Rustic textures come together to create this striking bookcase, with 3 fixed shelves made of fiber rush, combined with black metal legs for a primitive profile.
Product Details
| Carton Height | 52.00 |
|---|---|
| Carton Length | 19.50 |
| Carton Weight | 40.00 |
| Carton Width | 30.75 |
| Depth | 16.00 |
| Height | 48.00 |
| Material Description | Fiber Rush and Carbon Steel |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 60 lbs |
| Width | 28.00 |
| Weight | 28 |
| Image Role Data | {“7228_50649_00_room”:[“Room Image 1″],”7228_50649_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_50649_00_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 28 × 48 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Contact Us
"*" indicates required fields