Valencia Ivory 5’x8′
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Natural fibers are the perfect way to add texture and depth to your home. This area rug layers well over hard surface floors adding fresh, organic natural elements to your space.
Product Details
| Overall Dimensions | 24”W x 36”D x 0.5”H |
|---|---|
| Materials | 50% Wool, 30% Jute, 20% Cotton |
| Weight | 3.9 lbs |
| Weight | 3.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 24 × 0.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Valencia |
| Rug Size | 5’x8′ |
Contact Us
"*" indicates required fields