Tustin 2.6’x8′
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Handwoven from eco-friendly jute fibers, this rug features an intricate geometric pattern in natural hues. The exceptional durability of sustainable jute makes this rug ideal for an indoor setting where its earthtone colorways complement the space.
Product Details
| Overall Dimensions | 31.2”W x 96”D x 0.5”H |
|---|---|
| Materials | 90% Jute, 10% Cotton / Cotton Canvas Backing for Size 5×8 and Larger |
| Colors | Ivory/Natural |
| Weight | 10 lbs |
| Weight | 10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 96 × 31.2 × 0.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Ivory/Natural |
| Style | Transitional |
| Collection | Tustin |
| Rug Size | 2.6’x8′ |
Contact Us
"*" indicates required fields