Tuku Natural/ivory 1’x1′ swatch
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Bring artisanal beauty to your room with this luxury handwoven rug is crafted from high piled wool and jute fibers. A sustainable choice, this rug offers an elevated design full of visual energy and texture. Made for medium traffic, select from multiple sizes for a perfect fit.
Product Details
| Overall Dimensions | 24”W x 36”D x 0.5”H |
|---|---|
| Materials | 60% Jute, 40% Wool/Self Backing |
| Weight | 5 lbs |
| Villa Rug Pad Recommended | YES |
| Weight | 5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 24 × 0.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Style | Rustic |
| Collection | Tuku |
| Rug Size | 1’x1′ Swatch |
Contact Us
"*" indicates required fields