Tomar Natural/ivory 2’x3′
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Brighten any space with this rug expertly handwoven with jute fibers and wool. With light, sandy color ways and a timeless diamond pattern, this rug a sophisticated yet airy effect. Add this rug to any setting for lasting durability and an artisanal look.
Product Details
| Overall Dimensions | 24”W x 36”D x 0.5”H |
|---|---|
| Materials | 63% Jute, 37% Wool / Cotton Canvas Backing for Size 5×8 and Larger |
| Weight | 4.8 lbs |
| Weight | 4.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 24 × 0.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Tomar |
| Rug Size | 2’x3′ |
Contact Us
"*" indicates required fields