Sylmar 5’x8′
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Enhance any space with this geometric-inspired rug featuring an eye-catching pattern. Handwoven from eco-friendly jute and cotton, this rug offers artisanal beauty using sustainable fibers and neutral hues that complement any color scheme. Ideal for indoor use, this rug perks up a space with its forward geometric pattern and versatile colorways.
Product Details
| Overall Dimensions | 24”W x 36”D x 1”H |
|---|---|
| Materials | 90% Jute, 10% Cotton / Cotton Canvas Backing for Size 5×8 and Larger |
| Colors | Natural/Ivory |
| Weight | 4.2 lbs |
| Weight | 4.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 24 × 1 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Natural/Ivory |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Sylmar |
| Rug Size | 5’x8′ |
Contact Us
"*" indicates required fields