Seagrass 2’x3′
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Our Seagrass rug is made with 100% natural seagrass where the inherent neutral colors have been preserved. A tight hand woven pattern provides texture to the rug while adding to its strength. Resistant to stains and mold, the rug is durable, sustainably sourced and will enhance character in every space.
Product Details
| Overall Dimensions | 24”W x 36”D x 0.8”H |
|---|---|
| Materials | 100% Seagrass |
| Colors | Natural |
| Weight | 5 lbs |
| Weight | 5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 24 × 0.8 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Collection | Seagrass |
| Rug Size | 2’x3′ |
Contact Us
"*" indicates required fields