Rustica 2’x3′
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Our Rustica Rug will bring a casual and understated vibe to any home with its geometric design and transitional style. It is handwoven for superior quality and its wool-jute blended fibers provide beautiful color ranges. The Rustica rug is an elevated feature for an entryway, accent, or as a focal point in any room.
Product Details
| Overall Dimensions | 24”W x 36”D x 0.5”H |
|---|---|
| Materials | 60% Wool, 35% Jute, 5% Cotton |
| Colors | Natural |
| Weight | 4.6 lbs |
| Weight | 4.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 24 × 0.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Natural |
| Style | Transitional |
| Collection | Rustica |
| Rug Size | 2’x3′ |
Contact Us
"*" indicates required fields