Oxnard Wool 2’x3′
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Hand-braided and woven from fine-spun New Zealand wool, this rug offers a classic design with true artisanal beauty. Plush, eco-friendly wool makes this an ideal choice for the sustainability-minded while the soft hue suits any palette.
Product Details
| Overall Dimensions | 24”W x 36”D x 0.8”H |
|---|---|
| Materials | 100% New Zealand Wool / Cotton Canvas Backing |
| Colors | Ivory |
| Weight | 7.5 lbs |
| Weight | 7.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 24 × 0.8 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Detail Color | Ivory |
| Style | Rustic |
| Collection | Oxnard |
| Rug Size | 2’x3′ |
Contact Us
"*" indicates required fields