Mojave Black/natural 5’x8′
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
A handwoven cotton jute blend creates a textured, dimensional effect in this geometric rug. With its deep natural and black tones, this rug offers a neutral, timeless palette while its lattice pattern grounds any design in timeless style. Made for medium traffic, select from multiple sizes for a perfect fit.
Product Details
| Overall Dimensions | 60”W x 96”D x 0.5”H |
|---|---|
| Materials | 80% Jute, 20% Cotton |
| Weight | 18.1 lbs |
| Weight | 18.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 96 × 60 × 0.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Mojave |
| Rug Size | 2’x3′ |
Contact Us
"*" indicates required fields