Madrid 6’x9′
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Our Madrid rug is hand woven from sustainably sourced jute fibers. The hand-weaving process increases the fiber’s durability and makes the rug a perfect choice for high traffic areas. The colors dyed into the fibers will hold fast, even after long term use, and provide a beautiful accent in any décor style or color scheme.
Product Details
| Overall Dimensions | 24”W x 36”D x 0.8”H |
|---|---|
| Materials | 70% Jute, 20% Cotton, 10% Wool / Cotton Canvas Backing for Size 5×8 and Larger |
| Colors | Ivory |
| Weight | 3.7 lbs |
| Weight | 3.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 24 × 0.8 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Ivory |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Madrid |
| Rug Size | 6’x9′ |
Contact Us
"*" indicates required fields