Lynwood Wool 8’x10′
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Understated and artisanal, this handwoven rug features natural New Zealand wool for a richly textured, timeless look that suits any casual setting. This rug infuses organic warmth into any room, making it a versatile, eco-friendly choice.
Product Details
| Overall Dimensions | 24”W x 36”D x 0.8”H |
|---|---|
| Materials | 100% New Zealand Wool / Cotton Canvas Backing |
| Colors | Gray |
| Weight | 6.6 lbs |
| Weight | 6.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 24 × 0.8 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Gray |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Lynwood |
| Rug Size | 8’x10′ |
Contact Us
"*" indicates required fields