Ladera 2’x3′
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Boasting rich texture fabric and vivid dimension, this bold rug transforms any space while effortlessly complementing most styles and palettes. Expert weavers craft each rug by hand using variegated jute fibers, making this rug not only an artisanal masterpiece but also an eco-friendly and sustainable style choice.
Product Details
| Overall Dimensions | 24”W x 36”D x 0.4”H |
|---|---|
| Materials | 100% Jute / Cotton Canvas Backing for Size 5×8 and Larger |
| Colors | Bold Indigo |
| Weight | 4.8 lbs |
| Weight | 4.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 24 × 0.4 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Blue |
| Detail Color | Bold Indigo |
| Style | Contemporary |
| Collection | Ladera |
| Rug Size | 2’x3′ |
Contact Us
"*" indicates required fields