Hastings 9’x12′
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
This handsome, hand-tufted rug hints at traditional style while a distressed finish infuses the piece with a casual, contemporary vibe. Fine New Zealand wool creates natural variations in color and texture, making each rug uniquely beautiful. Made for medium traffic, select from multiple sizes for a perfect fit.
Product Details
| Overall Dimensions | 24”W x 36”D x 0.8”H |
|---|---|
| Materials | 100% New Zealand Wool / Cotton Canvas Backing |
| Colors | Ivory/Gray |
| Weight | 5.6 lbs |
| Weight | 5.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 24 × 0.8 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Gray |
| Detail Color | Ivory/Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Hastings |
| Rug Size | 9’x12′ |
Contact Us
"*" indicates required fields