Gobi Black/natural 1’x1′ swatch
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Bring a bold, geometric look to any space with this rug featuring a striking diamond pattern handwoven with cotton and jute fibers. Sustainable yet stylish, this rug utilizes contrast to create eye-catching texture and dimension. Made for medium traffic, select from multiple sizes for a perfect fit.
Product Details
| Overall Dimensions | 24”W x 36”D x 0.3”H |
|---|---|
| Materials | 80% Jute, 20% Cotton |
| Weight | 2.4 lbs |
| Weight | 2.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 24 × 0.3 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Black |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Gobi |
| Rug Size | 1’x1′ Swatch |
Contact Us
"*" indicates required fields