Frame Natural/ivory 1’x1′ swatch
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Handwoven from two-toned jute fibers, this rug offers an eco-friendly version of a traditional rug pattern. The ivory border creates a frame around the undyed jute fibers, highlighting the organic, woven texture of this rug.
Product Details
| Overall Dimensions | 24”W x 36”D x 0.8”H |
|---|---|
| Materials | 100% Jute / Cotton Canvas Backing for Size 5×8 and Larger |
| Weight | 6.3 lbs |
| Weight | 6.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 24 × 0.8 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Frame |
| Rug Size | 1’x1′ Swatch |
Contact Us
"*" indicates required fields