Evora Natural/ivory 2’x3′
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Bring traditional, artisanal beauty to your room with this handwoven rug crafted from wool and jute fibers. A sustainable choice, this rug offers sandy colorways and a textured weave that grounds any design in classic, organic style. Made for medium traffic, select from multiple sizes for a perfect fit.
Product Details
| Overall Dimensions | 24”W x 36”D x 0.4”H |
|---|---|
| Materials | 65% Jute, 35% Wool / Cotton Canvas Backing for Size 5×8 and Larger |
| Weight | 4.8 lbs |
| Weight | 4.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 24 × 0.4 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Evora |
| Rug Size | 2’x3′ |
Contact Us
"*" indicates required fields