Dawson 9’x12′
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Blending wool and polyester, this heathered handwoven rug brings a plush, braided texture and soft hand feel to your space, instantly infusing warmth and comfort. The understated design enhances any style without being dull or underwhelming.
Product Details
| Overall Dimensions | 24”W x 36”D x 1”H |
|---|---|
| Materials | 65% Polyester, 35% Wool |
| Colors | Gray Multi |
| Weight | 5.5 lbs |
| Weight | 5.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 24 × 1 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Gray Multi |
| Style | Transitional |
| Collection | Dawson |
| Rug Size | 9’x12′ |
Contact Us
"*" indicates required fields