Bradbury Wool 8’x10′
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Hand woven with fine New Zealand wool yarns, the Bradbury Wool Check rug brings texture and comfort to any indoor space. Fringe lines the entire edge for a casual yet sophisticated and elegant effect. Made for medium traffic, select from multiple sizes for a perfect fit.
Product Details
| Overall Dimensions | 24”W x 36”D x 0.5”H |
|---|---|
| Materials | 100% Wool / Cotton Canvas Backing |
| Colors | Check Ivory/Black |
| Weight | 3.7 lbs |
| Weight | 3.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 24 × 0.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Check Ivory/Black |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Bradbury |
| Rug Size | 2’x3′ |
Contact Us
"*" indicates required fields