Bondo Rug – Natural Multi 8’x10′
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Inspired by rugs craftsmanship, the design of our Bondo rug evokes wonder and comfort. The patchwork like woven pattern embodies the best qualities of jute, cotton, and wool natural fibers. Adventure into a casual and warm environment by adding this conversational rug to any space.
Product Details
| Overall Dimensions | 24”W x 36”D x 0.5”H |
|---|---|
| Materials | 45% Jute, 35% Wool, 20% Cotton/Self Backing |
| Weight | 5 lbs |
| Villa Rug Pad Recommended | YES |
| Weight | 5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 24 × 0.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Style | Rustic |
| Collection | Bondo |
| Rug Size | 8’x10′ |
Contact Us
"*" indicates required fields