Thornton Leather Cocktail Ottoman
SKU:
3535-09
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Brown, Customizable, Flexsteel, Ottomans & Poufs
Brand: Flexsteel
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Showcase your home with the timeless charm of the Thornton cocktail ottoman. Tapered block legs and a welt-corded trim make it the ideal piece to rest tired legs. Offered in your choice of leather or Kashmira, this oversized ottoman pairs perfectly with the Thornton chair and a half, twin sleeper and sectional.
Product Details
| Collection | Thornton |
|---|---|
| Features | Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 9.40 |
| Carton Weight | 37 lb |
| Product Weight | 37 lb |
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 37 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
Contact Us
"*" indicates required fields