Moxy Fabric Ottoman
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Elevate your tired feet and legs in personalized style and comfort with the Moxy ottoman. Square tapered legs come in your choice of three distinct wood finishes—Florentine, Valencia, or Urban Renewal—to suit your unique style. Select from hundreds of different fabric choices, including high-performance and sustainable textiles, to add color and texture to your space. And for those times when you need additional guest seating, this ottoman ensures lasting comfort with our luxury foam cushion.
Product Details
| Collection | Moxy |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 8.20 |
| Carton Weight | 23 lb |
| Product Weight | 23 lb |
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 29 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Moxy |
Contact Us
"*" indicates required fields