Fern Fabric Ottoman
SKU:
5011-08
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Brown, Customizable, Flexsteel, Ottomans & Poufs
Brand: Flexsteel
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Kick your feet up or create additional impromptu seating with the Fern ottoman. Designed to complement the Fern suite of stationary seating, this beautifully tailored ottoman features clean architectural lines and round tapered legs for a modern, on-trend look of Fern.
Product Details
| Collection | Fern |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | None (Woven Webbing) |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.95 |
| Carton Weight | 41 lb |
| Product Weight | 41 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Fern |
Contact Us
"*" indicates required fields