Big Sky Floor Mirror withJewelry Storage
SKU:
6700-50007-99
Category: Mirrors
Tags: Brown, Grays, Hooker Furniture, Mirrors
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Evoke the rustic grandeur and dramatic vistas of the American wilderness with the Big Sky Floor Mirror. Crafted of Wood and resin, it is finished in Furrowed Bark, a charcoal color with a crosshatch texture with a contrasting trim in Vintage Natural around the mirror. The mirror features left and right pullouts lined with black felt for jewelry storage with three rows of 15 necklace hooks and two rows of ring slots. Attaches to the wall.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Attaches to wallEach side has one round pull to access pullout jewelry storageLeft and right pullouts are lined with black feltEach pullout has three rows of 15 necklace hooks and two rows of ring slotsFinish: Furrowed Bark, a charcoal finish with a cross | Yes |
|---|---|
| Best Seller | No |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 7.00 |
| Height | 80.00 |
| Material Description | Wood, Resin, Mirror and Felt |
| Mirror Glass Diagonal | 76 |
| Mirror Glass Dimensions | 30.25W x 70H |
| Sales Panel | HF-6700CROSSHATCH-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Style | Casual |
| Width | 39.75 |
| Carton Height | 11.00 |
| Carton Length | 86.75 |
| Carton Weight | 275.58 |
| Carton Width | 45.00 |
| Weight | 235.89 |
| Image Role Data | {“6700_50007_99_room”:[“Room Image 1″],”6700_50007_99_room2”:[“Room Image 2″],”6700_50007_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_50007_99_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Open |
| Weight | 235.89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 39.75 × 80 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Contact Us
"*" indicates required fields