Winfield Table Lamp
SKU:
L4651T
Category: Lighting
Tags: Bassett Mirror Company, Gold, Lighting
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Winfield Table Lamp embodies sleek contemporary style with its bold design and refined details. Anchored by a striking black marble base, this lamp exudes sophistication, while the tapered white shade provides a clean, modern touch. Dual pull switches add both functionality and a touch of vintage flair, making it a versatile and stylish lighting option. Whether placed in a living room or bedroom, the Winfield Table Lamp elevates your space with its elegant simplicity and timeless appeal.
Product Details
| Color/Finish | Gold |
|---|---|
| Color Details | Black/Brass |
| Material | Metal/Marble |
| Additional Dimensions | 2 x E26 sockets with pull chain switch |
| Shade Material | Linen |
| Shade Color | White |
| Shade Lined | Yes |
| Shade Shape | Tapered |
| Shade Size | 4x13x8 |
| Lamp Base Dimensions | 6x6x1 |
| Lamp Body Dimensions | 2x2x26.5 |
| Socket Type | E26 (2 sockets) |
| Switch Type | Pull Chain Switch |
| Bulb Type | A |
| Bulb Wattage | 100W |
| Cord Color | Transparent Silver |
| Cord Length | 72.00″ |
| Harp Size | 3.50″ |
| Harp Color | Polished Brass |
| Final Color | Brass |
| Shipping Weight | 9.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Contemporary design with modern aesthetics | Yes |
| Features a white tapered style shade | Yes |
| Bulb Type A required, not included | Yes |
| Easy assembly – just attach harp, finial and shade | Yes |
| Dimensions | 13 × 13 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gold |
| Collection | Winfield |
Contact Us
"*" indicates required fields