Lenor Floor Lamp
SKU:
L4652F
Category: Lighting
Tags: Bassett Mirror Company, Gold, Lighting
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Lenor Floor Lamp embodies sleek contemporary style with its bold design and refined details. Supported by a striking black marble base, this lamp exudes sophistication, while the tapered white shade adds a clean, modern touch. Dual pull switches enhance both functionality and vintage charm, offering a versatile and stylish lighting option. Whether placed in a living room or bedroom, the Lenor Floor Lamp brings elegant simplicity and timeless appeal to your space.
Product Details
| Color/Finish | Gold |
|---|---|
| Color Details | Black/Brass |
| Material | Metal/Marble |
| Style | Contemporary, Modern |
| Additional Dimensions | (2) Pull Chain Sockets |
| Shade Material | Linen |
| Shade Color | White |
| Shade Lined | Yes |
| Shade Shape | Tapered |
| Shade Size | 6x17x10 |
| Lamp Base Dimensions | 10.5×10.5×1.25 |
| Lamp Body Dimensions | 2x2x52.375 |
| Socket Type | E26 |
| Switch Type | Pull Chain Switch |
| Bulb Type | A |
| Bulb Wattage | 100W |
| Cord Color | Transparent Silver |
| Cord Length | 78.00″ |
| Harp Size | 4.50″ |
| Harp Color | Polished Brass |
| Final Color | Brass |
| Shipping Weight | 17.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Contemporary design with modern aesthetics | Yes |
| Features a white tapered style shade | Yes |
| Bulb Type A required, not included | Yes |
| Easy assembly – just attach harp, finial and shade | Yes |
| Dimensions | 17 × 17 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gold |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Lenor |
Contact Us
"*" indicates required fields