Kingston Table Lamp
SKU:
L4638T
Category: Lighting
Tags: Bassett Mirror Company, Brown, Lighting, Natural
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Kingston Table Lamp features a woven natural fiber base with a tapered, basket-style silhouette. The tightly wrapped texture creates visible variation and depth across the surface. It is paired with an oatmeal linen tapered drum shade.
Product Details
| Color/Finish | Natural |
|---|---|
| Color Details | Natural |
| Material | Sea Grass |
| Style | Coastal, Boho |
| Shade Material | Linen |
| Shade Color | Brown |
| Shade Lined | No |
| Shade Shape | Round Taper |
| Shade Size | 15x18x12 |
| Lamp Base Dimensions | 6×6 |
| Lamp Body Dimensions | 10.25×10.25×17.5 |
| Socket Type | E26 |
| Switch Type | 3 Way Turn Knob |
| Bulb Type | A |
| Bulb Wattage | 100W |
| Cord Color | Clear |
| Cord Length | 60.00″ |
| Harp Size | 9.00″ |
| Harp Color | Polished Brass |
| Final Color | Brass Antique |
| Shipping Weight | 12.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Coastal design with boho aesthetics | Yes |
| Features a linen tapered drum style shade | Yes |
| Bulb Type A required, not included | Yes |
| Easy assembly – just attach harp, finial and shade | Yes |
| Dimensions | 18 × 18 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Boho, Coastal |
| Collection | Kingston |
Contact Us
"*" indicates required fields