Kenora Table Lamp
SKU:
L4639T
Category: Lighting
Tags: Bassett Mirror Company, Blue, Lighting
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Kenora Table Lamp features a blue textured base that adds depth and visual interest to any room. The acrylic accent enhances its modern appeal, while the white tapered drum shade softens the light to create a warm, inviting atmosphere. This lamp’s sleek design and subtle color palette make it a versatile addition to various interior styles, offering both style and functionality. The Kenora Table Lamp is a perfect choice for brightening up your space with a contemporary touch.
Product Details
| Color/Finish | Blue |
|---|---|
| Color Details | Dark Blue |
| Material | Resin |
| Style | Contemporary, Coastal |
| Shade Material | Slub Linen |
| Shade Color | White |
| Shade Lined | No |
| Shade Shape | Round Taper |
| Shade Size | 9x18x11.5 |
| Lamp Base Dimensions | 5.75×5.75×1 |
| Lamp Body Dimensions | 10x10x17 |
| Socket Type | E26 |
| Switch Type | 3 Way Turn Knob |
| Bulb Type | A |
| Bulb Wattage | 100W |
| Cord Color | Clear |
| Cord Length | 60.00″ |
| Harp Size | 8.50″ |
| Harp Color | BS |
| Final Color | Dark Blue |
| Shipping Weight | 16.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Contemporary coastal design | Yes |
| Features a white tapered lamp shade | Yes |
| Bulb Type A required, not included | Yes |
| Easy assembly – just attach harp, finial and shade | Yes |
| Dimensions | 18 × 18 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Blue |
| Style | Coastal, Contemporary |
| Collection | Kenora |
Contact Us
"*" indicates required fields