Dover Table Lamp
SKU:
L4603T
Category: Lighting
Tags: Bassett Mirror Company, Lighting, White
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Dover Table Lamp embraces coastal aesthetics with its clean white plaster finish, bringing a fresh and airy feel to any room. The rich navy blue pleated shade adds a pop of color, creating a striking contrast with the light base. This stylish lamp perfectly combines both elegance and simplicity, making it a great addition to a variety of interior styles. Whether placed in a living room, bedroom, or entryway, the Dover Table Lamp adds a relaxed, yet sophisticated touch to your space.
Product Details
| Color/Finish | White |
|---|---|
| Color Details | White |
| Material | Wood |
| Additional Dimensions | Shade material is cotton fabric pleated. Lined, yes-pleated |
| Shade Material | Fabric |
| Shade Color | Dark Blue |
| Shade Lined | Yes |
| Shade Shape | Tapered |
| Shade Size | 14x10x10 |
| Lamp Base Dimensions | 4.75×4.75 |
| Lamp Body Dimensions | 4.75×4.75×22 |
| Socket Type | E26 |
| Switch Type | 3 Way Switch |
| Bulb Type | A |
| Bulb Wattage | 100W |
| Cord Color | Clear |
| Cord Length | 98.00″ |
| Harp Size | 8.00″ |
| Harp Color | Nickel |
| Final Color | White |
| Shipping Weight | 13.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Coastal inspired design with a white plaster finish | Yes |
| Rich navy blue pleated shade | Yes |
| Bulb Type A required, not included | Yes |
| Easy assembly – just attach harp, finial and shade | Yes |
| Dimensions | 14 × 14 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Collection | Dover |
Contact Us
"*" indicates required fields