Banff Table Lamp
SKU:
L4629T
Category: Lighting
Tags: Bassett Mirror Company, Brown, Lighting
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Banff Table Lamp brings traditional charm with a soft, linen drum-style shade that complements its French country aesthetics. The simple yet elegant design adds warmth and sophistication to any room, making it a perfect choice for creating a cozy, inviting atmosphere. Its timeless style seamlessly fits into various interiors, enhancing your space with a refined, rustic touch. The Banff Table Lamp blends classic design with understated elegance, offering both function and beauty in one piece.
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Brown |
| Material | Resin |
| Shade Material | Slub Linen |
| Shade Color | Brown |
| Shade Lined | No |
| Shade Shape | Drum |
| Shade Size | 17x17x12 |
| Lamp Base Dimensions | 6.25×6.25 |
| Lamp Body Dimensions | 7.25×7.25×21 |
| Socket Type | E26 |
| Switch Type | 3 Way Turn Knob |
| Bulb Type | A |
| Bulb Wattage | 100W |
| Cord Color | Clear |
| Cord Length | 60.00″ |
| Harp Size | 9.50″ |
| Harp Color | PB |
| Final Color | Brown |
| Shipping Weight | 14.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Traditional design with French country aesthetics | Yes |
| Features a linen drum style shade | Yes |
| Bulb Type A required, not included | Yes |
| Easy assembly – just attach harp, finial and shade | Yes |
| Dimensions | 17 × 17 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Collection | Banff |
Contact Us
"*" indicates required fields